dnes je 21.11.2024

Input:

Bankovní účty a bankovní úvěry

5.8.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 14 minut

Bankovní účty a bankovní úvěry

Ing. Vlasta Martišková

Úvod

Smlouvy o účtu

Právní úprava základního platebního účtu (bankovního účtu) je obsažena zejména v hlavě III § 210 až 217 zákona č. 370/2017 Sb., ve znění pozdějších předpisů (zákon o platebním styku). Jedná se o zvláštní právní úpravu k obecné právní úpravě účtu (§ 2662 a násl. OZ), kdy ustanovení § 2669 OZ předpokládá zvláštní úpravu platebního účtu.

Zvláštní úpravu platebního účtu obsahuje zákon o platebním styku v řadě ustanovení. Regulace základního platebního účtu představuje založení zvláštní povinnosti poskytovatelů platebních služeb k uzavření smlouvy o platebním účtu s určitým majitelem účtu. Obecná úprava platebního účtu v zákoně o platebním styku má přednost před obecnou úpravou smlouvy o účtu v OZ.

V ust. § 2662 OZ je uvedeno, že smlouvou o účtu se ten, kdo vede účet, zavazuje zřídit od určité doby v určité měně účet pro jeho majitele, umožnit vložení hotovosti na účet nebo výběr hotovosti z účtu nebo provádět převody peněžních prostředků z účtu či na účet.

Platební účet slouží k provádění platebních transakcí, čímž rozumíme vložení peněžních prostředků na platební účet, výběr peněžních prostředků z platebního účtu nebo převod peněžních prostředků, je-li prováděn v rámci platební služby. Peněžními prostředky rozumíme bankovky, mince, bezhotovostní peněžní prostředky a elektronické peníze.

Platební službou podle ust. § 3 zákona č. 370/2017 Sb. (zákona o platebním styku) je:

  • služba umožňující vložení a výběr hotovosti na platební účet vedený poskytovatelem,

  • provedení převodu peněžních prostředků z platebního účtu, k němuž dává platební příkaz plátce, příjemce, nebo plátce prostřednictvím příjemce, jestliže poskytovatel neposkytuje uživateli převáděné peněžní prostředky jako úvěr,

  • provedení převodu peněžních prostředků z platebního účtu, k němuž dává platební příkaz plátce, příjemce, nebo plátce prostřednictvím příjemce,

  • vydávání a správa platebních prostředků a, je-li uživatel příjemcem, předávání platebního příkazu a zpracování platebních transakcí,

  • provedení převodu peněžních prostředků, při němž plátce ani příjemce nevyužívají platební účet u poskytovatele plátce (poukazování peněz),

  • služba nepřímého zadání platebního příkazu,

  • služba informování o platebním účtu.

Bezhotovostní převod peněžních prostředků lze provést i s cizí měnou, nejde-li o činnost, která je investiční službou podle zákona upravujícího podnikání na kapitálovém trhu. Bezhotovostním obchodem s cizí měnou se rozumí nákup nebo prodej peněžních prostředků v české nebo cizí měně za peněžní prostředky v jiné měně, jestliže jsou peněžní prostředky od uživatele přijaty nebo uživateli dány k dispozici bezhotovostně.

Nakládání s peněžními prostředky na účtu

S peněžními prostředky na účtu může nakládat především majitel účtu, tj. osoba, která je ve smlouvě o účtu označena jako majitel účtu. Pokud je majitelů účtu více, tj., že účet je zřízen pro více osob, může s prostředky na účtu nakládat každý z těchto majitelů za podmínek sjednaných ve smlouvě o účtu. Důležitý je proto obsah smlouvy a v ní vymezený způsob, jakým si více majitelů účtu dohodne, že s prostředky na účtu budou nakládat.

Fyzická osoba (majitel účtu) – nakládá s peněžními prostředky osobně.

Právnická osoba (majitel účtu) – s prostředky na účtu nakládá její statutární orgán jako zákonný zástupce způsobem, kterým jedná podle společenské smlouvy.

Zmocněnec (jiná osoba, než majitel účtu) – může nakládat s peněžními prostředky na účtu jen za podmínek stanovených v § 2664 OZ, a to jako zmocněnec majitele účtu oprávněný k nakládání s prostředky na účtu ujednaným způsobem.

Nakládání s prostředky na účtu je možné jen prostřednictvím osob zmocněných majitelem účtu, které jsou uvedeny v podpisovém vzoru, jejichž podpis je jeho součástí. Toto oprávnění uvedených osob pak zaniká až tehdy, pokud je změněno, aniž je ovlivněno např. změnou ve statutárním orgánu majitele účtu.

OZ vyžaduje, aby zmocněnci bylo uděleno speciální zmocnění k nakládání s prostředky na účtu, když toto zmocnění bude určovat i způsob, jakým bude zmocněnec s těmito prostředky nakládat (např. určen limit, v rámci kterého může s peněžními prostředky zmocněnec nakládat, přesně určené peněžní operace apod.).

Zmocnění udělené k nakládání s peněžními prostředky na účtu nezaniká smrtí zmocnitele. Jde o speciální ustanovení ve vazbě na obecnou úpravu smluvního zastoupení tak, jak je obsaženo v § 449 OZ. Zmocněnec je povinen učinit vše, co nesnese bez nebezpečí újmy odkladu, ať jde o jednání hmotněprávní, nebo procesní. V praxi půjde především o takové právní jednání, kdy při nečinnosti hrozí nebezpečí zmeškání lhůty.

Majitel účtu může udělené zmocnění omezit pouze na dobu svého života. V takovém případě zmocnění k nakládání s prostředky na účtu smrtí majitele účtu zaniká.

Promlčecí lhůta

Promlčecí lhůta se řídí podle ust. § 609 a násl. OZ, kdy obecná délka promlčecí lhůty je 3 roky.

U práva na vydání peněžních prostředků uložených na účtu nebo představujících vklad počne promlčecí lhůta běžet ode dne, kdy smluvní závazek zanikl. Účastníci smlouvy (banka a klient banky) si mohou ujednat kratší nebo delší promlčecí lhůtu počítanou ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, než jakou stanoví OZ, nejméně však v trvání jednoho roku a nejdéle v trvání patnácti let.

Ochrana spotřebitele

OZ zajišťuje v oblasti bankovních smluv vyšší ochranu spotřebitele. Smlouvy musí být psány srozumitelně, rovněž sankční podmínky musí být jasně a viditelně definované. Tyto dokumenty nesmí být pro slabší stranu zvlášť nevýhodné bez udání důvodu. V případě, že banka nedodrží dané podmínky, může být smlouva napadena u soudu a následně prohlášena za neplatnou. Podle tohoto zákona je možnost vypovědět bankovní smlouvu v případě, že banka změní všeobecné obchodní podmínky. Toto klientské právo se nevztahuje na smlouvy o úvěru a obdobné smlouvy stejně tak ani na jednorázový vklad. Na formální správnost smluv není kladen vysoký nárok. Drobná chyba, například v psaní, adrese či počtech není důvodem ke zneplatnění smlouvy. Chyba ovšem nesmí mít zásadní vliv na význam smlouvy. V případě sporu lze podle OZ pohlížet spíše jako na platné než neplatné.

Zřízení platebního účtu podnikateli

Pro podnikatelskou činnost – pro pohyb peněžních prostředků je vhodné, aby si podnikatelský subjekt zřídil platební účet. Platebním účtem je účet, který slouží k provádění platebních transakcí, tj. vložení peněžních prostředků na účet, výběru peněžních prostředků z účtu nebo převod peněžních prostředků podle zákona o platebním styku.

Tento účet může být veden v české nebo cizí měně. Podstatné náležitosti smlouvy jsou:

  • závazek banky zřídit pro majitele účet,

  • určení měny, ve které bude účet veden,

  • určení, od jaké doby je účet zřízen,

  • závazek banky přijímat na zřízený účet vklady a platby,

  • závazek banky uskutečňovat ze zřízeného účtu výplaty a platby.

Dále může smlouva obsahovat:

  • údaje, kdo může nakládat s peněžními prostředky na účtu,

  • výši nebo způsob stanovení výše úrokové sazby,

  • období splatnosti úroků, aj.

U podnikatelských subjektů je k založení účtu třeba dodat doklad o právní subjektivitě (výpis z veřejného rejstříku, živnostenský list, koncesní listinu, atd.) a průkaz totožnosti živnostníka. U právnických osob také identifikační číslo. Podmínkou založení účtu je složení minimálního vkladu na účet.

Platební účet je účtem pro každodenní hospodaření s finančními prostředky. Na účet lze peníze libovolně vkládat, a to buď převodem z jiného účtu nebo v hotovosti, a zároveň lze kdykoli tyto prostředky v hotovosti vybírat či převádět na jiný účet.

Někdy je s platebním účtem spojeno i poskytování balíčku nadstandardních služeb, potom se v názvu účtu většinou objevuje slovo konto. Některé ze služeb může podnikatelský subjekt dostat v rámci balíčku zdarma nebo za výhodnější poplatek. V případě měsíčního paušálu je dobré si spočítat, zda se balíček vůbec vyplatí.

Pro lepší dosah účtu je možnost si zřídit produkt z oblasti přímého bankovnictví. Může se použít například telebanking, GSM banking, internet banking. Díky přímému bankovnictví může podnikatelský subjekt svůj účet spravovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Platební účty se podle svého majitele dělí na účty:

  • pro fyzické osoby (občany),

  • pro fyzické osoby – podnikatele (živnostníky),

  • pro právnické osoby (firmy).

Výhodou zřízení platebního účtu je, že peníze jsou dostupné nejen na pokladně banky, ale i při výběru z bankomatu nebo v případě platby u obchodníků. Podnikatelský subjekt nemusí u sebe nosit velké částky. Peníze na účtu jsou do určité výše pojištěné, úročí se však velice nízkou úrokovou sazbou, navíc se z tohoto úroku platí srážková daň ve výši 15 %.

Výhodou platebního účtu je, že vybraným klientům banka umožní čerpat z běžného účtu i do mínusu (kontokorentní účet).

Můžeme použít dvě formy bezhotovostního styku:

  • úhradová – jedná se o platby z příkazu plátce,

  • inkasní – jedná se o platby z příkazu příjemce.

Při platebním styku se využívají tyto formuláře: příkaz k úhradě, příkaz k inkasu, hromadný příkaz k úhradě, trvalý příkaz k platbě SIPO, trvalý příkaz k úhradě, trvalý příkaz k inkasu.

Náležitosti při vyplnění příkazu:

  • název banky a její pobočky,

  • datum splatnosti, bankovní spojení (číslo účtu) a kód banky

Nahrávám...
Nahrávám...