2014.14.15.5
Brigády z pohledu daně z příjmů
Jaroslava Pfeilerová
Brigády z pohledu daně z příjmů
V zákoníku práce ani v daňových zákonech pojem "brigádník" nenajdeme. Pokud však tento pojem použijeme, je všem zúčastněným zřejmé, že se jedná o krátkodobý pracovněprávní vztah, který nejčastěji uzavírají studenti, rodiče na mateřské či rodičovské dovolené nebo starobní důchodci. "Brigádu" ale mohou fyzické osoby vykonávat také souběžně s hlavní pracovní činností.
Tyto krátkodobé a nepravidelné práce jsou nejčastěji prováděny na základě dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti. Vyloučeno však není ani uzavření klasického pracovního poměru, např. na dobu určitou. Povinnost odvést z těchto příjmů daň z příjmů ze závislé činnosti má pod vlastní majetkovou odpovědností zaměstnavatel (plátce příjmů). Postup při zdanění se odvíjí od druhu uzavřeného pracovního vztahu, výše dosažených příjmů a také skutečnosti, zda zaměstnanec podepsal či nepodepsal prohlášení k dani.
Nejprve několik informací souvisejících s podpisem prohlášení k dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků podle § 38k odst. 4 ZDP:
-
Zaměstnanec může za stejné období podepsat prohlášení pouze u jednoho zaměstnavatele.
-
Pokud si zaměstnanec přivydělává např. na základě dohody o provedení práce souběžně s klasickým pracovním poměrem u jiného zaměstnavatele, je pro něj výhodnější podepsat prohlášení u hlavního zaměstnavatele.
-
Jestliže však zaměstnanec (např. důchodce nebo student) jiného zaměstnavatele nemá, může podepsat prohlášena i u zaměstnavatele, se kterým uzavřel např. dohodu o provedení práce.
-
V případě uzavření pracovního poměru a např. dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti u téhož zaměstnavatele, kdy zaměstnanci plynou současně příjmy ze dvou nebo více právních vztahů, je nutné pro účely vybrání měsíční zálohy příjmy ze závislé činnosti v kalendářním měsíci sečíst (prohlášení podepsané při uzavření pracovního poměru se vztahuje na oba druhy příjmů).
Příklad č. 1
Pan Nový pracoval u společnosti Alfa na dobu neurčitou v pracovním poměru ve funkci hlavního účetního (s podepsaným prohlášením k dani). Se stejnou společností uzavřel dohodu o pracovní činnosti od 1. 4. 2014 do 30. 6. 2014 na činnost člena inventarizační komise. Pro účely zdanění zaměstnavatel oba příjmy sečetl, zohlednil slevy na dani, daňové zvýhodnění a vypočetl měsíční zálohu.
DRUH PRACOVNÍHO POMĚRU A DOSAŽENÝ PŘÍJEM VE VAZBĚ NA POSTUP PŘI ZDANĚNÍ DOSAŽENÉHO PŘÍJMU
Pokud bude uzavřena dohoda o provedení práce s měsíční odměnou do 10 000 Kč a současně nebude podepsáno prohlášení, bude příjem podléhat srážkové dani ve výši 15 % (bez možnosti zohlednění slev na dani a daňového zvýhodnění).
V případě uzavření pracovního poměru, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce s odměnou vyšší než 10 000 Kč srazí zaměstnavatel měsíční zálohu na daň. Pokud zaměstnanec podepíše prohlášení, zaměstnavatel zohlední slevy na dani a daňové zvýhodnění, na které zaměstnanci vznikne nárok.
BRIGÁDNÍCI - STUDENTI
Studenti nejsou v brigádnické činnosti nijak omezováni. Mohou pracovat na základě již zmíněných dohod konaných mimo pracovní poměr nebo na základě klasického pracovního poměru na plný nebo zkrácený úvazek. Pracovní poměr může být uzavřen na dobu určitou i na dobu neurčitou. Nic nebrání tomu, aby student uzavřel souběžně např. dvě a více dohod o provedení práce u více zaměstnavatelů. Výhodou studentských brigád je také to, že pokud je práce vykonávána pouze po část roku, může si student v rámci ročního zúčtování nebo daňového přiznání uplatnit celou základní roční slevu (24 840 Kč) a celou slevu na studenta (4 020 Kč).
BRIGÁDNÍCI – STAROBNÍ DŮCHODCI
Také starobní důchodci nejsou při výdělečné činnosti nijak omezeni. Mohou být zaměstnání v krátkodobém i v dlouhodobém pracovním poměru, případně mohou podnikat. Určitým omezením však je skutečnost, že poplatníci, kteří k 1. lednu pobírají důchod z důchodového pojištění, nemohou uplatnit základní slevu na poplatníka.
ZÁKLAD DANĚ
Výše základu daně, ze kterého bude plátce srážet zálohu na daň nebo srážkovou daň, se odvíjí od skutečnosti, zda konkrétní příjem podléhal nebo nepodléhal…