dnes je 2.1.2025

Input:

Daňové zvýhodnění a slevy na dani

1.11.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 20 minut

Daňové zvýhodnění a slevy na dani

RNDr. Ivan Brychta

Právní úprava:

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

    • § 4 odst. 1 písm. zj) – Osvobozuje příjem plynoucí ve formě daňového bonusu

    • § 35 – Sleva na dani při zaměstnávání zaměstnanců se zdravotním postižením

    • § 35a, § 35b – Slevy na dani pro poplatníka (právnickou osobu anebo podnikající fyzickou osobu), kterému byl poskytnut příslib investiční pobídky podle zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách

    • § 35ba – Uvádí podmínky pro uplatnění tzv. osobních slev na dani fyzickými osobami

    • § 35bb – Doplňující podmínky pro slevu za umístění dítěte

    • § 35bc – Způsob stanovení slevy na evidenci tržeb

    • § 35c – Podmínky pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění na vyživované děti

    • § 35d – Postup při uplatnění daňového zvýhodnění u poplatníka s příjmy ze závislé činnosti

    • § 38ch – Uplatnění daňového zvýhodnění a slev na dani skrze roční zúčtování záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a daňového zvýhodnění

    • § 38k – Možnosti uplatnění daňového zvýhodnění a osobních slev na dani při výpočtu záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti

    • § 38l – Způsob prokazování daňového zvýhodnění a osobních slev na dani fyzickou osobou

Popis operace:

Výši zdanění fyzických osob ovlivňují různé slevy na dani, které fyzická osoba může použít ke snížení své daňové povinnosti. Od roku 2005 došlo k výrazné změně v konstrukci daně z příjmů fyzických osob, byla zrušena nezdanitelná částka na dítě a zavedeno tzv. daňové zvýhodnění na dítě. Rok poté byla zrušena také většina nezdanitelných částek na poplatníka a na manžela a nahrazena absolutními slevami na dani. V následujícím textu rozebíráme slevy a daňové zvýhodnění platné pro rok 2021.

Slevy na dani při zaměstnávání zdravotně postižených zaměstnanců

Zaměstná-li zaměstnavatel (ať již se jedná o fyzickou či právnickou osobu) zaměstnance se zdravotním postižením, může si uplatnit z tohoto titulu slevu na dani za každého zaměstnance se zdravotním postižením, a to ročně ve výši 18 000 Kč, příp. 60 000 Kč, jde-li o zaměstnance s těžším zdravotním postižením (viz § 67 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti). V případě, kdy daný zdravotně postižený zaměstnanec odpracuje v daném roce více či méně hodin, než činí roční fond pracovní doby připadající na jednoho zaměstnance, vypočte se sleva na dani v poměrné výši. Způsob výpočtu vč. příkladu na propočet je součástí poučení jak u přiznání k dani z příjmů fyzických osob, tak u přiznání k dani z příjmů právnických osob.

Slevy na dani z titulu investičních pobídek

Podnikatelský subjekt (ať již začínající nebo v ČR již podnikající) může obdržet příslib investiční pobídky poskytnuté formou slevy na dani. Musí však plnit poměrně přísné podmínky:

  • všeobecné podmínky stanovené v § 2 zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách, a

  • zvláštní podmínky vymezené v § 35a odst. 2 ZDP.

Slevu na dani lze uplatňovat po dobu deseti po sobě bezprostředně následujících zdaňovacích období, přičemž prvním zdaňovacím obdobím, za které lze slevu na dani uplatnit, je zdaňovací období, ve kterém poplatník splnil jak všeobecné podmínky podle zákona o investičních pobídkách, tak zvláštní podmínky podle ZDP, nejpozději však zdaňovací období, ve kterém uplynuly 3 roky od vydání rozhodnutí o příslibu investičních pobídek. V případě, kdy byla prodloužena lhůta pro splnění všeobecných podmínek (např. v souvislosti s epidemií koronaviru podle § 2 odst. 7 zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách, kde je na základě žádosti možnost prodloužení nejdéle o 2 roky), bude prvním zdaňovacím obdobím, ve kterém lze slevu uplatnit, nejpozději to zdaňovací období, ve kterém tato prodloužená lhůta uplynula.

Slevy na dani osobního charakteru

Dále rozebírané slevy na dani se týkají již pouze fyzických osob, proto se jim také říká slevy na dani osobního charakteru.

Základní slevu na poplatníka může uplatnit každá fyzická osoba, a to bez ohledu na rezidentství a bez ohledu na to, zda příjmy, z nichž je vypočtena daň (oproti níž slevu uplatní) plynuly dané osobě po celý rok nebo jen v některých měsících. Tato sleva byla v roce 2021 zvýšena oproti roku 2020 o 3 000 Kč a činí tak 27 840 Kč ročně. K dalšímu zvýšení, až na 30 840 Kč dochází od 1. 1. 2022.

Ostatní slevy (s výjimkou slevy za umístění dítěte a za evidenci tržeb) se dají uplatnit jen v poměrné výši, jestliže podmínky pro jejich aplikaci jsou splněny pouze po část zdaňovacího období. Postupuje se přitom podle obecného pravidla: Nejsou-li podmínky pro uplatnění dané slevy splněny po celé zdaňovací období, pak se započítá jedna dvanáctina slevy za každý měsíc, ve kterém podmínky pro uplatnění byly splněny k jeho počátku.

Mezi slevami na dani osobního charakteru nalezneme několik slev pro invalidní poplatníky. Jejich výše je diferencovaná podle míry zdravotního postižení:

  • Sleva ve výši 2 520 Kč ročně, označovaná jako základní sleva na invaliditu, náleží poplatníkovi, jemuž byl přiznán invalidní důchod pro invaliditu 1. nebo 2. stupně z důchodového pojištění podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění nebo kterému zanikl nárok na invalidní důchod pro invaliditu 1. nebo 2. stupně z důvodu souběhu nároku na výplatu tohoto invalidního důchodu a starobního důchodu.

  • Sleva ve výši 5 040 Kč ročně, označovaná jako rozšířená sleva na invaliditu, náleží poplatníkovi, jemuž byl přiznán invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně nebo jiný důchod z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, u něhož jednou z podmínek přiznání je, že je invalidní ve 3. stupni. Dále má nárok na tuto slevu i poplatník, kterému nárok na invalidní důchod pro invaliditu ve 3. stupni zanikl z důvodu souběhu nároku na výplatu invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně a starobního důchodu, nebo je-li poplatník invalidní ve 3. stupni, ale jeho žádost o invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně byla zamítnuta z jiných důvodů než proto, že není invalidní ve 3. stupni.

  • Nejvyšší sleva – 16 140 Kč ročně – je označována jako sleva na průkaz ZTP/P a je určena (jak plyne i z jejího označení) pro fyzickou osobu, které byl přiznán nárok na průkaz ZTP/P. Průkaz ZTP/P je zkratkou pro průkaz mimořádných výhod III. stupně – zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce. Nárok na tento průkaz mají osoby se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra (blíže viz § 34 odst. 4 zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením). Jestliže taková osoba současně pobírá i invalidní důchod, lze samozřejmě kromě slevy na průkaz ZTP/P uplatnit i základní nebo rozšířenou slevu na invaliditu.

Poplatník, který studuje, tj. je podle zákona o státní sociální podpoře považován za osobu, jež se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, má nárok na slevu ve výši 4 020 Kč ročně, označovanou jako sleva na studenta. Uplatnění slevy je ještě vázáno na věk poplatníka. Obecně platí, že na slevu nemá nárok ten, kdo dovršil 26 let věku. Jde-li však o studium doktorského studijního programu, hranice se posunuje až do 28 let. Doba soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem se určí podle § 12 až 15 zákona č. 117/1995 Sb., zákona o státní sociální podpoře.

Slevu na manžela (manželku) může poplatník uplatnit jen tehdy, pokud započitatelné příjmy druhého z manželů nedosahují 68 000 Kč. Manželem (manželkou) se pro účely daní z příjmů rozumí také partner podle zákona upravujícího registrované partnerství. Do vlastního příjmu manžela (manželky) patří nejen příjmy zdanitelné včetně příjmů tvořících samostatné základy daně (hrubé bez odpočtu výdajů i srážkové daně), ale i osvobozené příjmy (např. z dědictví). Nezahrnují se pouze následující druhy příjmů:

  • dávky státní sociální podpory,

    • dávky pěstounské péče (s výjimkou odměny pěstouna),

    • dávky osobám zdravotně postiženým,

    • dávky pomoci v hmotné nouzi,

    • příspěvek na péči,

    • sociální služby,

    • státní příspěvky na spoření na penzi ve III. pilíři,

    • studijní stipendium, a

    • příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je od daně osvobozen.

U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů.

U manželů, kterým plynou příjmy z majetku zahrnutého do jejich společného jmění, se nezapočítá do vlastního příjmu manžela (manželky) takový příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely zdanění daní z příjmů považuje za příjem druhého z manželů. Je nutno také dávat pozor na to, že vlastní příjem manžela se počítá z hrubých příjmů, tj. nesnížených o výdaje.

Výše slevy na manžela činí 24 840 Kč ročně s tím, že se zvyšuje na dvojnásobek, má-li manžel, na kterého se sleva uplatňuje, nárok na průkaz ZTP/P.

Další slevou je sleva za umístění dítěte, jejíž výši a podmínky pro aplikaci upravuje § 35bb ZDP. Umístěním dítěte se chápe situace, kdy dítě navštěvuje předškolní zařízení (§ 35bb odst. 6 ZDP). Výše slevy je odvozena od skutečných nákladů, které jsou za dítě placeny (tzv. školkovné) na daný rok, ale shora je limitována pro každé dítě částkou minimální mzdy (tj. v roce 2021 částkou 15 200 Kč). Výši slevy neovlivní, pokud by dítě navštěvovalo v daném roce předškolní zařízení např. pouze jen několik měsíců nebo jen několik dní.

Od 1. 12. 2016 pak přibyla mezi osobní slevy zatím poslední sleva, a to sleva na evidenci tržeb. Nejedná se o typickou slevu, přestože je mezi slevami osobního charakteru v § 35ba ZDP vymezena, ale jde spíše o slevu vázanou na podnikatelskou aktivitu. Pravidla samostatně specifikuje § 35bc ZDP. Jde o jednorázovou slevu, kterou je možné uplatnit pouze v tom období, kdy fyzická osoba, která má povinně evidovat tržby, poprvé zaevidovala nějakou tržbu (způsobem podle zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb). Její výše může být až 5 000 Kč, ale zákon (dosti nesmyslně) požaduje, aby ji bylo možné uplatnit jen proti dani vypočtené z dílčího základu ze samostatné činnosti (§ 7 ZDP), a to ještě až po teoretickém zohlednění základní slevy na poplatníka (slůvkem "teoretickém" vyjadřujeme to, že vůbec není podstatné, zda v reálu vyplyne fyzické osobě daň z jiných dílčích základů, oproti níž by bylo možné základní slevu uplatnit). Za roky 2021 ani 2022 však sleva na evidenci tržeb uplatnit nelze, protože evidování tržeb bylo přerušeno (nejméně do 31. 12. 2022).

Slevy osobního charakteru, kromě slevy na manžela, slevy za umístění dítěte a slevy na evidenci tržeb, lze uplatnit (ve výši 1/12 roční slevy) už při výpočtu zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti u zaměstnavatele, u kterého poplatník učinil Prohlášení poplatníka k dani z příjmů ze závislé činnosti (do 30 dnů od vstupu do zaměstnání nebo každoročně nejpozději do 15. 2. na příslušný rok).

Nárok na osobní slevy na dani v případě nerezidentů

Fyzická osoba, která není rezidentem v ČR, může bez problémů snížit svoji daň jen o základní slevu na poplatníka, o slevu na studium příp. za evidenci tržeb. V případě ostatních osobních slev je snížení daně přípustné pouze u poplatníka, který je daňovým rezidentem jiného členského státu EU nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor (tj. navíc Norska, Islandu nebo Lichtenštejnska), a to ještě za podmínky, že úhrn jeho příjmů ze zdrojů na území ČR činí nejméně 90 % všech jeho celosvětových příjmů (s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně nebo jsou od daně osvobozeny nebo příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně) – výši příjmů ze zdrojů v zahraničí musí poplatník prokázat potvrzením zahraničního správce daně.

Daňové zvýhodnění na dítě

Daňové zvýhodnění na dítě je tak trochu zvláštním nástrojem pro snížení daňového zatížení fyzických osob vyživujících dítě ve společně hospodařící domácnosti, neboť lze uplatnit buď formou slevy na dani (je-li dostatečná daň) anebo formou daňového bonusu (jakési záporné daně či vratky daně) anebo kombinací obou možností. Výše daňového zvýhodnění je od roku 2015 diferencována podle toho, zda se jedná o 1., 2., anebo 3. a další vyživované dítě ve společně hospodařící domácnosti (v rámci níž se posuzují všechny děti dohromady).

Roční výši daňového zvýhodnění zachycuje následující tabulka (ve které uvádíme i historický vývoj sazeb):

"Pořadí" dítěte 2014 2015 2016 2017 2018 až 2020 od 2021
1. dítě 13 404 Kč 13 404 Kč 13 404 Kč 13 404 Kč 15 204 Kč 15 204 Kč
2. dítě 13 404 Kč 15 804 Kč 17 004 Kč 19 404 Kč 19 404 Kč 22 320 Kč
3. a každé další dítě 13 404 Kč 17 004 Kč 20 604 Kč 24 204 Kč 24 204 Kč 27 840 Kč

Je-li dítěti přiznán nárok na průkaz ZTP/P, zvyšuje se částka daňového zvýhodnění u tohoto dítěte na dvojnásobek.

Daňové zvýhodnění na dítě mohou využívat i zaměstnanci v rámci měsíčních mezd (pokud učinili pro svého zaměstnavatele prohlášení), a to ve výši 1/12 v tabulce uvedených částek. Výjimkou je rok 2021, kdy

Nahrávám...
Nahrávám...