dnes je 24.1.2025

Input:

Platební karty

18.10.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 15 minut

Platební karty

Ing. Vlasta Martišková

Právní úprava:

  • Zákon č. 370/2017 Sb., o platebním styku, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

  • Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů

  • ČÚS pro podnikatele

    • č. 016 – Krátkodobý finanční majetek a krátkodobé bankovní úvěry

  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů

Popis operace:

Platební kary jsou moderní elektronický platební prostředek určený pro:

  • fyzické osoby – občany

  • fyzické občany – podnikatele

  • zaměstnance na pracovních cestách

  • právnické osoby – obchodní společnosti a družstva

  • ostatní právnické osoby – obce, státní orgány, instituce, nadace, banky, stavební spořitelny aj.

Platební karta je významným pomocníkem v hospodaření s penězi a je nejčastěji používaný platební prostředek při úhradě zboží a služeb. Přednost platebních karet je v jejich bezpečí. Zatímco ukradenou hotovost již nejspíše nikdy neuvidíme, platební kartu snadno zablokujeme a případné následky můžeme eliminovat pojištěním. Platební karta je také nástroj, se kterým se kdykoli dostaneme k vlastním nebo půjčeným finančním prostředkům, můžeme ji využívat také k výběru hotovosti v zahraničí. S využíváním platebních karet jsou spojena i rizika jejího zneužití, proto je kladen důraz k zajištění jejich bezpečnosti při manipulaci.

Podle možnosti použití dělíme karty na elektronické, embosované a karty pro virtuální použití. Karta může být vydaná k bankovnímu účtu, úvěrovému účtu nebo fungovat jako karta předplacená. Zařízení sloužící k výběru hotovosti je bankomat – ATM (Automated Teller Machine), který slouží rovněž k dobíjení mobilních telefonů, prodeji bankovních či pojišťovacích služeb, prodeji vstupenek, směny valut apod.

Platební karta obsahuje:

  • označení vydavatele karty

  • jméno držitele platební karty nebo jinou formu identifikace

  • číslo platební karty

  • platnost platební karty

  • záznam dat

Placení daně prostřednictvím platební karty

Daňový řád umožňuje platit daně prostřednictvím platebních karet, což vyplývá z níže uvedených ustanovení tohoto zákona:

  • § 56 odst. 1 písm. f) DŘ – "Informační povinnost správce daně, kdy Správce daně určí a zveřejní druhy daní, které lze platit bezhotovostním převodem, k němuž je dán platební příkaz prostřednictvím platební karty nebo obdobného platebního prostředku, a podmínky, které je při těchto platbách nutné dodržet."

  • § 166 odst. 1 písm. c) DŘDen platby – "Za den platby se považuje u platby prováděné bezhotovostním převodem, k němuž je dán platební příkaz prostřednictvím platební karty nebo obdobného platebního prostředku, den, kdy ten, kdo daň platí, předal platební příkaz správci daně.

Mezi globální společnosti, které vydávají karty, patří:

  1. American Express (USA)
  2. Diners Club (USA)
  3. Discover Financial (USA)
  4. JCB Card (Japonsko)
  5. MasterCard (USA)
  6. Visa (USA, Spojené království)

Podle typu provedení karty dělíme karty na:

Embosované karty – mají na sobě vyražené, tzv. vroubkované písmo, embossing. Lze s nimi platit jak na mechanických snímačích nazývaných sprintery, tak i na elektronických platebních terminálech (POS). Tyto karty mají kromě magnetického proužku navíc na lícní straně vyraženo číslo karty a jméno majitele reliéfním písmem, které se při placení otiskne na účtenku v tzv. sprinterech (mechanické snímací zařízení, které je používáno ke snímání embosu na platební kartě). Těmito kartami se proto může platit i u obchodníků, kteří nevlastní terminál.

Elektronické karty – zcela hladké karty určené pouze pro elektronicky provedené transakce v platebních terminálech (POS). Mají na svém rubu magnetický proužek, který nese informace o kartě (její číslo a PIN). Těmito kartami lze vybírat v bankomatech a platit u obchodníků s on-line terminálem.

Čipové karty – jsou podobné bankovní kartě, ze které je možné číst nebo zapisovat údaje. Do čipové karty je možné vložit osobní údaje, které budou sloužit k identifikaci držitele karty. Do karty se vloží buď předplacené období, po které budeme čipovou kartu používat (obdoba předplacených časových známek), nebo do čipové karty vložíme zvolený obnos, ze které se bude odečítat peněžní částka (např. při jízdě MHD).

Rozdělení karet podle účelu použití

Debetní karty vydávají banky a záložny k běžnému účtu (korunovému či devizovému). Debetní účet je takový, na kterém je záporný neboli debetní zůstatek.

Kreditní karty jsou vydávány k úvěrovému účtu a kromě bank je vydávají i nebankovní úvěrové společnosti. Umožňují využívat zpravidla dvouměsíčního bezúročného období, nebo vyčerpané prostředky lze postupně splácet. V případě, že finanční prostředky splatíme před koncem bezúročného období, pak neplatíme žádný úrok.

Charge karty jsou vydávány bankami i nebankovními společnostmi. Nabízejí až dvouměsíční bezúročné období i na hotovostní výběry, ale vyčerpaná částka se musí splatit vždy celá.

Předplacené karty jsou obdobou předplacených karet mobilních operátorů. Lze s nimi platit jen tehdy, když se na ně převedou peníze a lze je dobíjet opakovaně. Pokud jsou určené pro jednorázové použití, označujeme je jako dárkové předplacené karty.

Virtuální karty – platební karty jsou určené k platbám na internetu nebo k transakcím bez přítomnosti karty. Nejčastěji dostaneme pouze číslo platební karty, které může být vytištěno např. jen na papíře, formou SMS zprávy nebo jej vidíme pouze v náhledu internetové aplikace.

Bezkontaktní a NFC technologie – v Česku působí banky, které nabízejí možnost rychlých plateb bezkontaktními kartami za pomoci technologie NFC (Near Field Communication). Na trhu stále významněji roste počet chytrých telefonů s NFC, jejichž prostřednictvím je možné bezkontaktně platit. K tomu však je zapotřebí speciální SIM karta a hlavně vzájemná dohoda mezi bankami a operátory. Další významnou změnu na trhu bankovních služeb představuje smartbanking, tedy obsluha běžného účtu z chytrého telefonu a hodinek.

Další technologickou možností na trhu je takzvané "snímání složenek", které nabízejí např. Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB. Díky této funkci stačí vyfotit složenku a potřebné údaje se automaticky přepíší do kolonek platebního příkazu ve smartbankingu.

Platební karty jsou nezbytným doplňkem běžného účtu, umožňují pohodlné placení za zboží a služby, výběr z bankomatů, dobíjení kreditů mobilních telefonů apod. Vydávání a užívání těchto elektronických platebních prostředků definuje zákon o platebním styku. Jejich používání dává vlastníkovi karty možnost provést bezhotovostní úhradu. Nejvíce se debetní karty využívají u podnikatelských subjektů při pracovních cestách, kdy umožňují platit a vybírat hotovost v cizích měnách doma i v zahraničí. Tím se odlišují od karet kreditních, se kterými se nakupuje výhradně na úvěr. Zvláštním případem použití platební karty je Cash Advance – jedná se o možnost výběru hotovosti oproti předložení platební karty na kterékoliv přepážce banky, případně směnárny, která je označena tímto nápisem a logem. Poplatky za tuto službu jsou však vyšší než při výběru z bankomatu.

Cash back

Tato služba umožňuje majitelům platebních karet při jakémkoliv nákupu na pokladnách vybraných obchodů – třeba jen za korunu – vybrat až tři tisíce korun. U pokladen obchodů je možné vybírat peníze jako z bankomatů.

Bezpečnost platebních karet

Na bezpečnost platebních karet je kladen velký důraz, proto platební karty obsahují řadu ochranných prvků (např. PIN, otisk prstů, podpis držitele karty, hologramy či biometrické prvky). Při zjištění zneužití platební karty je potřeba kartu ihned zablokovat a informovat banku. Banky doporučují držitelům karet při elektronickém bankovnictví zasílat SMS o transakcích s platební kartou, chránit magnetický proužek a čip před poškozením, pravidelně kontrolovat výpisy z účtů, používat ověřený bankomat.

Blokarta

Proti neoprávněnému přečtení i krádeži identity chrání bezkontaktní platební karta Blokarta. Z karty je totiž možné pomocí čtecího zařízení přečíst bezkontaktně některé údaje, například o realizovaných transakcích. Jejím jediným úkolem je ochránit platební i kreditní karty proti této formě zneužití, kdy její funkcí je zabránit krádeži dat. Blokarta má stejné rozměry jako klasická platební karta. Je navržena k maximální ochraně osobních údajů uložených na vysokofrekvenčních RFID (13,56 mHz) kartách, jako jsou platební či kreditní karty, ID karty, pasy či členské karty apod. Ke svému provozu nepotřebuje baterii. Pro správnou funkčnost je třeba mít kartu umístěnou v těsné blízkosti chráněných karet – např. v peněžence mezi ostatními kartami, všechny karty tak budou chráněny.

Používání a manipulace s platebními kartami se řídí zákonem o platebním styku.

Zákon o platebním styku upravuje:

  • činnost některých osob oprávněných poskytovat platební služby a vydávat elektronické peníze v tuzemsku i v zahraničí,

  • účast v platebních systémech, vznik a provozování platebních systémů s neodvolatelností zúčtování,

  • práva a povinnosti poskytovatelů platebních služeb a uživatelů platebních služeb,

  • práva a povinnosti vydavatelů elektronických peněz a držitelů elektronických peněz.

Zákon o platebním styku je v souladu s požadavkem směrnice Evropského parlamentu a Rady 2015/2366 ze dne 25. listopadu 2015 o platebních službách na vnitřním trhu (tzv. "PSD 2"). PSD 2 tak posílil vnitřní trh platebních služeb v EU tím, že vytvořil jednotný rámec pro poskytování platebních služeb, zavádí jednotná pravidla platebního styku a dále se zaměřil především na ochranu uživatelů platebních služeb.

Nejdůležitější ustanovení:

  • Silné ověření uživatele

V souladu se směrnicí PSD 2 je zavedeno opatření směřující k větší bezpečnosti platebních transakcí zadávaných přes internet, popř. jinými elektronickými prostředky. Při silném ověření je identita plátce ověřována ve dvou krocích, které musí kombinovat minimálně dva z následujících způsobů ověření:

- údaj, který je znám pouze uživateli (PIN, přihlašovací údaje, heslo, CV kód atd.),

- věc, kterou má uživatel ve své moci (typicky mobilní telefon),

- biometrický údaj uživatele (otisk prstu, sken duhovky atd.).

  • Limit odpovědnosti uživatele při neautorizované transakci

Jedná se o situaci použití ztracené/odcizené platební karty nebo zneužití platební karty před tím, než ji uživatel stihne zablokovat. V tomto případě je spoluúčast uživatele v částce 50 EUR. Ve zbytku banka uživateli peněžní prostředky vrátí. Z daného pravidla existují výjimky, a to v situaci, kdy se uživatel na podvodném jednání sám podílí nebo úmyslně či z hrubé nedbalosti poruší své povinnosti používat platební prostředek v souladu s rámcovou smlouvou, zejména okamžitě poté, co obdrží platební prostředek, tzn., přijat veškerá přiměřená opatření na ochranu jeho osobních bezpečnostních prvků, či bez zbytečného odkladu po zjištění oznámit poskytovateli nebo osobě jím určené ztrátu, odcizení, zneužití nebo neoprávněné použití platebního prostředku, přičemž v takovém případě nese uživatel ztrátu z neautorizované platební transakce sám.

  • Blokace peněžních prostředků

Jde o případy rezervace ubytování v hotelu, kdy host poskytne ubytovacímu

Nahrávám...
Nahrávám...