dnes je 21.11.2024

Input:

Pracovnělékařská prohlídka zaměstnance

4.1.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Pracovnělékařská prohlídka zaměstnance

Ing. Růžena Klímová

Zaměstnavatel je podle § 103 odst. 1 písm. a) ZP povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. Pracovnělékařské prohlídky vykonávají poskytovatelé pracovnělékařských služeb, s nimiž má zaměstnavatel uzavřenou smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb.

Závěry vyplývající z pracovnělékařské prohlídky týkající se vztahu k práci jsou obsahem lékařského posudku o zdravotní způsobilosti, který vydává poskytovatel pracovnělékařských služeb, u něhož byla prohlídka vykonána. Zaměstnavatel je povinen při zařazování zaměstnanců k práci postupovat podle závěrů lékařských posudků o jejich zdravotní způsobilosti. Zaměstnavatel má právo vyslat zaměstnance na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku, má-li pochybnosti o zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci.

Prováděcí vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče rozlišuje pracovnělékařské prohlídky:

  1. vstupní,
  2. periodické,
  3. mimořádné,
  4. výstupní a
  5. následné.

K účelu posouzení zdravotní způsobilosti k práci ale slouží jen prohlídky uvedené pod body a) až c), v jejichž závěru se vydává lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci. Prohlídky výstupní a následné slouží podle vyhlášky o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče k posouzení aktuálního zdravotního stavu v době prohlídky a zjištění případných změn zdravotního stavu vzniklých v souvislosti s výkonem práce; v těchto případech se lékařský posudek nevyhotovuje a nevydává.

Důvod k provedení prohlídky

U vstupní prohlídky je důvodem úmysl zařadit zaměstnance na určitou práci. U periodických prohlídek je důvodem ověření, zda v době stanovené právním předpisem (ve lhůtě stanovené § 11 vyhlášky č. 79/2013 Sb. nebo lhůtě stanovené jiným právním předpisem, kdy se blíží skončení platnosti předchozího lékařského posudku o zdravotní způsobilosti k práci) nedoznala zdravotní způsobilost zaměstnance k práci změn. Důvodem k provedení mimořádné prohlídky může být žádost zaměstnance; pochybnost zaměstnavatele o zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci; důvodné podezření lékaře, že změnou zdravotního stavu pacienta došlo ke změně jeho zdravotní způsobilosti k práci, nařízení orgánu ochrany veřejného zdraví, výzva poskytovatele pracovnělékařských služeb (např. při opakovaném zjištění překročení limitní

Nahrávám...
Nahrávám...