dnes je 22.12.2024

Input:

Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce

4.1.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 11 minut

3.2.3.3
Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce

JUDr. Monika Pastorková

Příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce je poskytován na základě ust. § 78a ZZ.

Zaměstnavateli, který zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu svých zaměstnanců a se kterým Úřad práce uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele (viz), se poskytuje příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením formou částečné úhrady vynaložených prostředků na mzdy nebo platy a dalších nákladů. Pro poskytování příspěvku je příslušná krajská pobočka Úřadu práce, v jejímž obvodu má sídlo zaměstnavatel, který je právnickou osobou, nebo v jejímž obvodu má bydliště zaměstnavatel, který je fyzickou osobou.

Výše příspěvku

Příspěvkem jsou nahrazovány skutečně vynaložené prostředky na mzdy nebo platy v měsíční výši 75 % prostředků skutečně vynaložených na mzdy nebo platy na zaměstnance v pracovním poměru, který je osobou se zdravotním postižením, včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnavatel za sebe odvedl z vyměřovacího základu tohoto zaměstnance, nejvýše však:

  • 14 200 Kč, jde-li o osobu se zdravotním postižením uznanou v některém ze stupňů invalidity, a

  • 5 000 Kč, jde-li o osobu zdravotně znevýhodněnou.

Vláda může nařízením zvýšit maximální částku příspěvku v případě osoby se zdravotním postižením uznanou v některém ze stupňů invalidity, a to zpravidla s účinností od počátku kalendářního roku s přihlédnutím k vývoji minimální mzdy, mzdové úrovně a životních nákladů. Naposledy došlo ke zvýšení ode dne 1. 10. 2022 a maximální částka příspěvku nyní činí 14 200 Kč, tato nově stanovená maximální částka příspěvku se poprvé použije při posuzování žádostí o příspěvek za 3. kalendářní čtvrtletí roku 2022.

Pro účely stanovení výše příspěvku se skutečně vynaložené prostředky na mzdy nebo platy snižují o částku odpovídající výši

  1. poskytnuté naturální mzdy,
  2. srážek ze mzdy nebo platu určených k uspokojení plnění zaměstnavatele podle občanského zákoníku, s výjimkou srážek provedených k uhrazení škody, za kterou zaměstnanec odpovídá, nebo příspěvku zaměstnance na stravování podle § 236 ZP, nebo
  3. náhrady mzdy nebo platu poskytnuté zaměstnanci při překážkách v práci na straně zaměstnavatele.

Zaměstnavateli k výše uvedenému příspěvku dále náleží paušální částka 1 000 Kč měsíčně na osobu se zdravotním postižením na náklady vynaložené zaměstnavatelem na zaměstnávání osob se zdravotním postižením v kalendářním čtvrtletí, za které o poskytnutí příspěvku žádá.

V následujících tabulkách je uvedena struktura příspěvku v členění podle toho, zda se jedná o osobu zdravotně znevýhodněnou nebo osobu uznanou v některém ze stupňů invalidity.

Na základě nařízení vlády č. 276/2022 Sb. činí od 1. 10. 2022 maximální částka příspěvku 14 200 Kč.

Výše a struktura příspěvku pro osoby uznané v některém ze stupňů invalidity:

sl. 1 sl. 2 sl. 3 sl. 4 sl. 5
Celková maximální měsíční výše příspěvku činí na jednu osobu 15 200 Kč z toho: 1 000 Kč paušální složka příspěvku 14 200 Kč mzdová složka příspěvku Zvýšení příspěvku:
sl. 1 – sl. 3 – sl. 4

Výše a struktura příspěvku pro osoby zdravotně znevýhodněné:

Celková maximální měsíční výše příspěvku činí na jednu osobu 6 000 Kč z toho: 1 000 Kč paušální složka příspěvku 5 000 Kč mzdová složka příspěvku

Vzhledem k tomu, že podle § 78a ZZ je částka 1 000 Kč poskytována paušálně a vzhledem k tomu, že příspěvek je poskytován na osobu se zdravotním postižením v pracovním poměru, lze tuto částku uplatnit měsíčně na zaměstnance se zdravotním postižením v pracovním poměru i v případě, že tento zaměstnanec po část měsíce nebo celý měsíc nepracoval (např. z důvodu pracovní neschopnosti, ukončení nebo zahájení pracovního poměru v průběhu měsíce).

Pokud jde o zaměstnance, který je uznán invalidním v 1., 2. nebo 3. stupni invalidity, zaměstnavatel primárně uplatňuje na tohoto zaměstnance nárok na poskytnutí mzdového příspěvku až do výše 14 200 Kč měsíčně. Až v případě, že zaměstnavateli v daném měsíci nevznikne na zaměstnance mzdový náklad ve výši 14 200 Kč, nárokuje zaměstnavatel zvýšení příspěvku v částce dle výše uvedené tabulky. Zaměstnavatel může nárokovat zvýšení příspěvku na konkrétního zaměstnance i v případě, že na tohoto zaměstnance v daném měsíci nevynaložil žádné mzdové náklady.

Náklady rozhodné pro zvýšení příspěvku jsou specifikovány v ust. § 78a odst. 12 ZZ. Od čtvrtého čtvrtletí 2019 již nelze uplatnit zvýšené správní náklady ve výši 4 % průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku.

Neposkytnutí příspěvku

Příspěvek podle § 78a se zaměstnavateli neposkytne po dobu 12 měsíců ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o uložení pokuty za správní delikt nebo přestupek na úseku zaměstnanosti nebo inspekce práce, pokud výše uložené pokuty přesáhla 50 000 Kč, a to na vyšší počet zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením, než jaký zaměstnavatel zaměstnával ke dni nabytí právní moci rozhodnutí o uložení této pokuty. Pokud Úřad práce ČR ze stejného důvodu dohodu o uznání podle ust. § 78 odst. 7 písm. a) ZZ vypoví, příspěvek se zaměstnavateli výše uvedeným způsobem poskytuje do uplynutí výpovědní doby.

Výplata příspěvku

Příspěvek se poskytuje čtvrtletně zpětně na základě písemné žádosti zaměstnavatele, která musí být krajské pobočce Úřadu práce doručena nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po uplynutí příslušného kalendářního čtvrtletí. Příspěvek se poskytuje za podmínky, že k poslednímu dni příslušného kalendářního čtvrtletí zaměstnavatel nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky vedené příslušným finančním nebo celním úřadem, nemá nedoplatek na pojistném a na penále na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění, s výjimkou případů, kdy

  1. bylo povoleno splácení ve splátkách a zaměstnavatel není v prodlení se splácením splátek nebo bylo povoleno posečkání daně, nebo
  2. součet nedoplatků zaměstnavatele, s výjimkou nedoplatků podle písmene a), k poslednímu dni příslušného kalendářního čtvrtletí nepřesáhl 10 000 Kč a zaměstnavatel tyto nedoplatky uhradil do 15. dne kalendářního měsíce následujícího po kalendářním čtvrtletí, za které o poskytnutí příspěvku žádá, nebo je uhradil do 5 pracovních dnů ode dne, kdy se o těchto nedoplatcích od krajské pobočky Úřadu práce dozvěděl v případě, že si údaje o nedoplatcích podle § 147b ZZ zjistil Úřad práce sám, pokud mu k tomu dal zaměstnavatel souhlas a za tímto účelem zprostil příslušný finanční nebo celní úřad povinnosti mlčenlivosti vůči Úřadu práce; uhrazení nedoplatku je zaměstnavatel povinen krajské pobočce Úřadu práce doložit.

OZP má více zaměstnavatelů

Požádá-li o poskytnutí příspěvku na téhož zaměstnance, který je OZP, více zaměstnavatelů, poskytne se příspěvek tomu zaměstnavateli, u něhož vznikl tomuto zaměstnanci pracovní poměr nejdříve. Skončí-li tento pracovní poměr v průběhu kalendářního čtvrtletí, poskytne se příspěvek v poměrné části dalšímu zaměstnavateli, který o poskytnutí příspěvku požádal; v případě, že o poskytnutí příspěvku požádalo více zaměstnavatelů, postupuje se podle věty první. Vznikne-li zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, ve stejný den pracovní poměr u více zaměstnavatelů, kteří o poskytnutí příspěvku žádají, nelze příspěvek na tohoto zaměstnance poskytnout žádnému z nich. Vznikne-li zaměstnanci, který je osobou se zdravotním postižením, více pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele, náleží příspěvek měsíčně ve výši uvedené na začátku kapitoly. Pro účely stanovení výše příspěvku se skutečně vynaložené prostředky na mzdy

Nahrávám...
Nahrávám...