dnes je 22.12.2024

Input:

Proměny benefitů v současnosti a jejich daňové řešení - zápůjčka poskytnutá zaměstnanci

27.4.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

2023.09.01
Proměny benefitů v současnosti a jejich daňové řešení – zápůjčka poskytnutá zaměstnanci

Ing. Ivan Macháček

V současné době výrazného růstu inflace a zvýšení nákladů na bydlení souvisejících s výdaji na energie řada zaměstnanců spadne do finančních problémů. Do popředí se dostává zaměstnanecký benefit, a to poskytnutí bezúročné zápůjčky zaměstnavatelem zaměstnanci k řešení jeho osobních nebo rodinných finančních obtíží a potřeb.

VYMEZENÍ ZÁPŮJČKY V OBČANSKÉM ZÁKONÍKU

Zápůjčkou se zabývají ustanovení § 2390 až § 2394 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen "NOZ"). Zápůjčkou se rozumí situace, kdy zapůjčitel přenechá vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu. Zápůjčka může být peněžitá nebo nepeněžitá. Při peněžité zápůjčce a při zápůjčce poskytnuté v cenných papírech lze ujednat úroky. Při nepeněžité zápůjčce lze ujednat místo úroků plnění přiměřeného většího množství nebo věci lepší jakosti, ale téhož druhu.

Občanský zákoník rozeznává kromě zápůjčky ještě další dva instituty, umožňující bezúplatné získání věci. Jedná se o výprosu vymezenou v § 2189 až § 2192 NOZ, kterou se rozumí situace, kdy půjčitel přenechá někomu (výprosníkovi) bezplatně věc k užívání, aniž se ujedná doba, po kterou se má věc užívat, ani účel, ke kterému se má věc užívat. Dalším institutem je výpůjčka vymezená v § 2193 až § 2200 NOZ, kdy smlouvou o výpůjčce přenechává půjčitel vypůjčiteli nezuživatelnou věc a zavazuje se mu umožnit její bezplatné dočasné užívání, přičemž vypůjčitel nabývá právo věc užívat ujednaným způsobem, a nebyl-li ujednán, způsobem přiměřeným povaze věci. Zatímco při výprose není dohodnuta doba, po kterou může výprosník bezplatně užívat půjčitelovu věc, pak při výpůjčce je výslovně sjednána doba dočasného užívání, popřípadě účel, ze kterého bude vyplývat doba dočasného užívání. Zatímco výpůjčka se vztahuje na věci určené individuálně, pak zápůjčka se vztahuje na věci určené druhově.

DAŇOVÉ ŘEŠENÍ BEZÚROČNÉ ZÁPŮJČKY POSKYTNUTÉ ZAMĚSTNAVATELEM ZAMĚSTNANCI

Řešení u zaměstnance

Daňové řešení bezúročné zápůjčky poskytnuté zaměstnanci jeho zaměstnavatelem vyplývá z § 6 odst. 9 písm. v) zákona č. 586/1992 Sb., zákon o daních z příjmů, v platném znění (dále jen "ZDP"). Zde se uvádí, že od daně z příjmů ze závislé činnosti je osvobozen:

  • příjem od téhož zaměstnavatele,

  • plynoucí zaměstnanci v podobě majetkového prospěchu při bezúročné zápůjčce,

  • až do úhrnné výše jistin 300 000 Kč z těchto zápůjček.

Majetkový prospěch z bezúročných zápůjček přesahujících výši jistin 300 000 Kč vypočtený za jednotlivé kalendářní měsíce se oceňuje podle § 6 odst. 3 ZDP a zahrnuje se do základu daně alespoň jednou za zdaňovací období, a to nejpozději při zúčtování mzdy za měsíc prosinec.

Za zaměstnance jsou pro účely zdanění považováni také společníci a jednatelé. Příjmy za práci společníků společnosti s r. o. jsou podle bodu 2 § 6 odst. 1 písm. b) ZDP považovány za příjmy ze závislé činnosti. Rovněž tak odměny jednatele společnosti s r. o. jakožto člena orgánu právnické osoby jsou podle bodu 1 § 6 odst. 1 písm. c) ZDP považovány za příjmy ze závislé činnosti. Podle znění § 6 odst. 2 ZDP poplatník s příjmy ze závislé činnosti je označen jako "zaměstnanec". Pokud je tedy společníkovi nebo jednateli s r. o. poskytnuta za obdobných podmínek jako ostatním zaměstnancům společnosti s r.o. bezúročná zápůjčka nebo zápůjčka se zvýhodněným nízkým úrokem, a společník a jednatel mají příjmy zdaňované dle § 6 ZDP, bude se na daňové zvýhodnění v souvislosti s touto zápůjčkou společníkovi a jednateli vztahovat znění § 6 odst. 9 písm. v) ZDP.

Při výpočtu příjmu v podobě majetkového prospěchu se přihlédne ke splátkám zaměstnance, o které se v průběhu roku úhrnná výše nadlimitní jistiny postupně snižuje. Zjistí se, ve kterých kalendářních měsících byl stanovený limit překročen, a za tato období (příslušné kalendářní měsíce) se spočítá úrokové peněžní zvýhodnění a nejpozději při výpočtu mzdy za měsíc prosinec se tento příjem zahrne do úhrnu příjmů ze závislé činnosti zaměstnance. Příjem plynoucí zaměstnanci z bezúročné zápůjčky se určí jako výše obvyklého úroku, tedy úroku, který je v dané době obvykle používán peněžními ústavy v daném místě při poskytování obdobných produktů veřejnosti. Příjem v podobě majetkového prospěchu z bezúročných zápůjček se u zaměstnance zdaňuje až do okamžiku, kdy úhrnná výše jistiny, tj. zůstatek nesplacené zápůjčky, klesne pod stanovený limit, tj. 300 000 Kč. V případě, kdy není sjednána bezúročná zápůjčka, ale je sjednána se zaměstnancem úročená zápůjčka, přičemž sjednaný úrok je nižší, než je úrok obvyklý, je zdanitelným příjmem rozdíl mezi obvyklým úrokem a sjednaným nižším úrokem z poskytnuté zápůjčky.

Zápůjčky zaměstnance sledujeme a sčítáme vždy u stejného zaměstnavatele. Z hlediska zdanění a odvodů tedy nastávají u bezúročné zápůjčky dva možné režimy:

  • majetkový prospěch z bezúročné zápůjčky v úhrnu jistiny do 300 000 Kč je u zaměstnance osvobozen od daně z příjmů a nezahrnuje se do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění,

  • majetkový prospěch z bezúročné zápůjčky v úhrnu jistiny nad 300 000 Kč je na straně zaměstnance zdanitelným příjmem, a to ve výši úroku obvyklého, který se zdaní jako příjem ze závislé činnosti a vypočte se jen z částky přesahující stanovený limit jistiny. Zároveň se takto stanovená hodnota majetkového prospěchu zahrnuje do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

Příklad č. 1

Zaměstnavatel poskytne v květnu 2023 zaměstnanci na základě smlouvy o bezúročné zápůjčce částku 300 000 Kč se splatností jistiny jednorázově po jednom roce.

U zaměstnance jde na základě znění § 6 odst. 9 písm. v) ZDP o osvobození majetkového prospěchu z poskytnuté bezúročné zápůjčky od daně z příjmů.

Příklad č. 2

Zaměstnanec získá v průběhu roku 2023 dvě bezúročné zápůjčky. První získá v dubnu 2023 ve výši 300 000 Kč od svého hlavního zaměstnavatele. Druhou získá v prosinci 2023 ve výši 200 000 Kč od druhého zaměstnavatele, s nímž má rovněž uzavřen pracovní poměr.

Podle § 6 odst. 9 písm. v) ZDP je od daně z příjmů ze závislé činnosti osvobozen příjem od téhož zaměstnavatele plynoucí zaměstnanci v podobě majetkového prospěchu při bezúročné zápůjčce až do úhrnné výše jistin 300 000 Kč. Vzhledem k tomu, že u téhož zaměstnavatele nepřevýší jistina bezúročné zápůjčky limitní výši 300 000 Kč, bude u zaměstnance osvobozen majetkový prospěch z bezúročné zápůjčky od obou zaměstnavatelů.

Příklad č. 3

Zaměstnavatel poskytne dne 1. 6. 2023 zaměstnanci bezúročnou zápůjčku ve výši 300 000 Kč. Finanční prostředky použije zaměstnanec na řešení finančních problémů své rodiny.

Nahrávám...
Nahrávám...