dnes je 21.11.2024

Input:

Rozhodnutí o hromadném čerpání dovolené - právní úprava od 1. 1. 2021

3.11.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

3.9.11.2
Rozhodnutí o hromadném čerpání dovolené – právní úprava od 1. 1. 2021

JUDr. Věra Bognárová

ROZHODNUTÍ O HROMADNÉM ČERPÁNÍ DOVOLENÉ

Zaměstnavatel .............. (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený .................

v dohodě s odborovou organizací (a se souhlasem rady zaměstnanců)............... (uvést označení)

rozhodl o hromadném čerpání dovolené v roce 2021 takto:

1. Určuji hromadné čerpání dovolené v době od ......... do ...........

2. Čerpání dovolené se vztahuje na všechny zaměstnance v pracovním poměru (případně uvést jejich konkrétní vymezení provozem, druhem práce nebo jiným jednoznačným způsobem).

3. Rozhodnutí je v písemné formě vyvěšeno v recepci zaměstnavatele, uveřejněno na intranetu a uloženo v sekretariátu ředitele. Vedoucí zaměstnanci jednotlivých útvarů zaměstnavatele jsou povinni s tímto rozhodnutím prokazatelně všechny podřízené zaměstnanci seznámit.

V ................. dne ........................

................................

 razítko a podpis

..............................................................

razítko zaměstnavatele a podpis zástupce
odborové organizace jeho
oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 217 ZP

  • § 219 ZP

  • § 220 ZP

Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů

  • § 41a až § 41f ZNP

Komentář:

Podle § 220 ZP může zaměstnavatel v dohodě s odborovou organizací a od 1. 1. 2012 i se souhlasem rady zaměstnanců, je-li u zaměstnavatele ustavena, určit hromadné čerpání dovolené, jen jestliže je to nezbytné z provozních důvodů. Hromadné čerpání dovolené nesmí činit více než 2 týdny a pouze u uměleckých souborů může činit 4 týdny. Určení hromadného čerpání dovolené z jiných než provozních důvodů není možné. Hromadné určení čerpání dovolené je výjimkou z pravidla, že čerpání dovolené je určováno zaměstnavatelem zpravidla ve vztahu ke konkrétnímu zaměstnanci. Hromadné čerpání dovolené může být určeno pouze některým konkrétně vymezeným skupinám zaměstnanců, např. určitého provozu. Provozem se pro tento případ rozumí plnění úkolů nebo činností zaměstnavatele, a to zejména úkolů, které souvisejí se zajištěním výroby nebo poskytováním služeb anebo jiné obdobné činnosti, kterou zaměstnavatel provádí vlastním jménem a na vlastní odpovědnost. Forma rozhodnutí o hromadném čerpání dovolené zákoníkem práce výslovně určena není s jedinou výjimkou, že působí-li u zaměstnavatele odborová organizace a rada zaměstnanců, musí tak zaměstnavatel učinit výhradně v dohodě s odborovou organizací a se souhlasem rady zaměstnanců. Dohoda s odborovou organizací znamená, že odborová organizace musí k tomuto rozhodnutí dát souhlas, který je vyjádřen souhlasným vyjádřením o čerpání hromadné dovolené, a to jak s vymezením okruhu zaměstnanců, na které se toto opatření vztahuje, tak i s určením doby (délky) čerpání a termínu čerpání této dovolené. Zaměstnavatel je proto povinen odborovou organizaci o souhlas s jejím hromadným čerpáním předem požádat. Obdobně se postupuje při vyžádání si souhlasu rady zaměstnanců. Působí-li u zaměstnavatele odborová organizace i rada zaměstnanců, musí dát souhlas oba subjekty, působí-li pouze jeden z nich, dává souhlas tento subjekt sám. Jestliže u zaměstnavatele odborová organizace ani rada zaměstnanců nepůsobí, rozhoduje o čerpání hromadné dovolené zaměstnavatel sám.

Na hromadné čerpání dovolené se vztahují všechna ostatní ustanovení zákoníku práce obsažená především v § 217 ZP o čerpání dovolené. Znamená to především, že určenou dobu čerpání dovolené musí zaměstnavatel písemně oznámit (určit) zaměstnancům alespoň 14 dní předem. Rozhodnutí o době čerpání dovolené musí zaměstnavatel vydat písemně a musí s ním zaměstnance formou u něj obvyklou seznámit. I na hromadné určení čerpání dovolené se vztahují ustanovení § 217 odst. 4 ZP, že zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení nebo službu v operačním nasazení, na dobu, kdy je uznán dočasně práce neschopným ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené nebo zaměstnanec na rodičovské

Nahrávám...
Nahrávám...