3.1.2.1
Specifické zdravotní služby – právní úprava
JUDr. Anna Janáková
NahoruPohled do historie
K přihlášení se k principům závodní preventivní péče deklarovaným Mezinárodní organizací práce v Úmluvě č. 161, o závodních zdravotních službách, došlo Československou socialistickou republikou již v roce 1988, kdy ČSSR úmluvu ratifikovala a pod č. 145/1988 Sb. ji vyhlásila ve Sbírce zákonů jako součást právního řádu republiky. Současně bylo přijato i doporučení č. 171, o závodních zdravotních službách, z roku 1985. Následné legislativní snahy na počátku devadesátých let minulého století vydat samostatný právní předpis řešící závodní preventivní péči nebyly úspěšné. Nicméně alespoň zákonem č. 548/1991 Sb., kterým byl změněn a doplněn zákon č. 20/1966 Sb., byly do zákona o péči o zdraví lidu zakotveny základní principy závodní preventivní péče. Po dalších neúspěšných pokusech uzákonit nové pojetí poskytování zdravotních služeb (a též pracovnělékařských služeb) v roce 2006 a v letech 2008 až 2009 Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila na sklonku roku 2011 soubor zákonů upravujících nově zdravotní služby, v jejichž rámci jsou nově regulovány pracovnělékařské služby. Tento soubor nových zákonů nahrazuje dosavadní překonanou právní úpravu provedenou zákonem č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu.
NahoruNové právní předpisy o zdravotních službách
Nové zákony tvoří soubor následujících zákonů o zdravotní péči:
-
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů (zákon o zdravotních službách – dále též ZoZS),
-
Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále též ZSZS),
-
Zákon č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě, ve znění pozdějších předpisů
-
Zákon č. 375/2011 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím shora uvedených zákonů, ve znění pozdějších předpisů (tzv. doprovodný zákon, který mění na 120 zákonů, v rámci nichž jsou upraveny, zmiňovány nebo odkazovány zdravotní služby, např. zákoník práce, zákon o ochraně veřejného zdraví, zákon o BOZP atd.).
NahoruZákon o zdravotních službách
Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, je zákon kodexového typu, který obsahuje obecnou právní úpravu zdravotních služeb. Vymezuje novou terminologii, která je platná i pro pracovnělékařské služby, např. co se rozumí zdravotními službami, kdo je poskytovatel zdravotních služeb, kdo je registrujícím poskytovatelem zdravotních služeb, co se rozumí zdravotní péčí, kdo je pacientem; definuje druhy zdravotní péče podle časové naléhavosti a podle účelu jejího poskytnutí, formy zdravotní péče, požadavky na zdravotnickou dokumentaci; stanoví základní podmínky poskytování zdravotních služeb, postavení státu, postavení poskytovatele zdravotních služeb a pacienta a jejich vzájemné vztahy. Zákon ruší zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, a dalších 27 právních předpisů.
Na zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, navazují dva zvláštní zákony, a to zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, který upravuje mimo jiné posudkovou činnost, pracovnělékařské služby (dále též PLS) a uznávání nemocí z povolání, a zákon č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě.
NahoruVztah ZoZS a ZSZS
Zákon o specifických zdravotních službách, jako zvláštní právní úpravu vymezující zvýšenou ochranu pacientů, nelze aplikovat bez zohlednění návaznosti na zákon o zdravotních službách. Výslovně se stanoví, že ustanovení zákona o zdravotních službách se použijí i na poskytování specifických zdravotních služeb, pokud zákon o specifických zdravotních službách nestanoví jinak (jde o vztah zvláštní právní úpravy a obecné právní úpravy).
NahoruZákon o specifických zdravotních službách
Zákon č. 373/2011 Sb. byl za dobu své právní účinnosti již dvanáctkrát novelizován, přičemž některé novely se pracovnělékařských služeb a souvisejících otázek dotkly významně. Zejména novela provedená:
-
Zákonem č. 47/2013 Sb. umožnila, aby zaměstnavatel, který získal oprávnění k poskytování zdravotních služeb, mohl poskytovat zaměstnancům na svých pracovištích pracovnělékařské služby za stanovených podmínek svými lékaři,
-
Zákonem 82/2015 Sb. nově stanovila poskytovatele zdravotních služeb, kteří jsou oprávněni posuzovat zdravotní způsobilost žáků a studentů před prvním zařazením na praktické vyučování nebo praktickou přípravu, a stanovila případy, kdy se posouzení zdravotní způsobilosti neprovede,
-
Zákonem č. 202/2017 Sb., který s právní účinnosti od 1. listopadu 2017 zejména umožňuje pro posudkovou činnost za stanovených podmínek nahradit výpis ze zdravotnické potvrzením o nezměněném zdravotním stavu, stanoví desetidenní lhůtu k vydání výpisu ze zdravotnické dokumentace či potvrzení o nezměněném zdravotním stavu, stanoví, kdy je možné použít posudkový nález "zdravotně nezpůsobilá" a kdy "osoba dlouhodobě pozbyla zdravotní způsobilost konat dosavadní práci", stanoví možnost vzdát se práva na přezkoumání lékařského posudku, zpřesňuje podmínky žádosti o prominutí zmeškání lhůty pro návrh na přezkoumání lékařského posudku, stanoví podmínky, kdy je třeba zajišťovat ostatní součásti pracovnělékařských služeb u prací první kategorie, u nichž jsou zaměstnanci vysíláni k pracovnělékařským prohlídkám k jejich registrujícím poskytovatelům, umožňuje smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb zajišťovat některé pracovnělékařské služby u jiných poskytovatelů zdravotních služeb, jako subdodávku, umožňuje agenturám práce zajištovat pracovnělékařské služby poskytovatelem pracovnělékařských služeb zaměstnavatele – uživatele, stanoví provádění vstupních pracovnělékařských prohlídek před vznikem pracovněprávního vztahu (nikoliv jako dosud před uzavřením smlouvy či dohody), ukládá zaměstnavateli vést dokumentaci o pracovnělékařských službách, která se nevztahuje ke konkrétním zaměstnancům.
-
Zákonem č. 205/2020 Sb. s právní účinností od 1. května 2020 přináší potřebná zpřesnění § 54 odst. 4 a § 57 odst. 1 písm. c) zákona č. 373/2011 Sb. týkající se posuzování zdravotní způsobilosti a pracovnělékařských prohlídek a pravidelného dohledu na pracovištích, a dále § 54 odst. 5 týkající se pracovnělékařských prohlídek agenturních zaměstnanců.
NahoruZákoník práce a ZSZS
Provázanost zákoníku práce a zákona č. 373/2011 Sb. se projevuje zejména v těchto otázkách regulovaných ZSZS:
- posudková činnost a lékařské posudky,
- pracovnělékařské…