3.2.1
Výpočet čisté mzdy v závislosti na výši hrubého příjmu
Ing. Olga Krchovová
Od 1. 1. 2024 dochází
-
k zavedení nemocenského pojištění zaměstnanců ve výši 0,6 %, odvod pojistného hrazeného zaměstnancem se tak zvyšuje z 6,5 % na 7,1 %.
-
ke snížení hranice pro uplatnění progresivní 23% sazby daně příjmů fyzických osob ze 48násobku v roce 2023 na 36násobek průměrné mzdy; v rámci výpočtu měsíční zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti jde nově o 3násobek průměrné mzdy (oproti 4násobku v roce 2023); pro rok 2024 činí průměrná mzda pro účely důchodového pojištění 43 967 Kč, 3násobek pak 131 901 Kč,
-
ke zrušení slevy na studenta a slevy za umístění dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné),
-
k omezení uplatnění slevy na manžela/manželku pouze na společně hospodařící domácnosti, kde poplatník žije nejen s manželem/manželkou, ale také s vyživovaným dítětem do 3 let věku,
-
ke změnám v oblasti osvobození některých zaměstnaneckých benefitů z daně z příjmů.
Příklad
Zaměstnanec učinil Prohlášení poplatníka daně z příjmů a má 3 nezaopatřené děti. Zaměstnanec má sjednanou mzdu. Pro daný příklad jsme použili 3 varianty:
Pro účely pojistného na sociální pojištění (SP) předpokládáme, že od počátku roku nedosáhl zaměstnanec maximálního vyměřovacího základu pro odvod pojistného na SP. Zaměstnání založilo účast na nemocenském pojištění. Zaměstnanec doložil potvrzení od zaměstnavatele manželky, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na žádné dítě.