dnes je 21.12.2024

Input:

Žádost zaměstnance o zaměstnání v pracovním poměru podle § 77 odst. 4 ZP

14.12.2023, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

3.6.12
Žádost zaměstnance o zaměstnání v pracovním poměru podle § 77 odst. 4 ZP

JUDr. Věra Bognárová

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČ): ............................................................................

zastoupený: ........................................................................................................

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): .....................................................................

(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)

Věc

Žádost o zaměstnání v pracovním poměru podle § 77 odst. 4 ZP

Vážený pane řediteli,

u zaměstnavatele jsem po dobu uplynulých 3 let zaměstnáván na dohody pracovní činnosti, které jsou sjednávány na dobu určitou vždy od 1. 1. .... do 31. 12. konkrétního roku. První byla sjednána od 1. 1. 20... Jsou tak splněny podmínky upravené § 77 odst. 4 ZP v platném znění a žádám proto podle § 77 odst. 4 ZP o zaměstnání v pracovním poměru.

Podle § 77 odst. 4 ZP mohu požádat o zaměstnání v pracovním poměru, protože právní vztahy založené dohodami o provedení práce a dohodami o pracovní činnosti v předchozích 12 měsících v souhrnu u zaměstnavatele trvaly po dobu nejméně 180 dní. Žádost o zaměstnání musím podat písemně, což tímto činím.

Sdělte mi písemné stanovisko k této žádosti nejpozději ve lhůtě 1 měsíce.

V ..................... dne ...................

.........................................

Zaměstnanec

Zaměstnavatel převzal dne .......

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 34 ZP

  • § 77 odst. 4 ZP

Komentář:

Novela zákoníku práce provedená zákonem č. 281/2023 Sb. od 1. 10. 2023 přiznává zaměstnanci nové právo a současně ukládá zaměstnavateli novou povinnost, které jsou upraveny v § 77 odst. 4 ZP. Nově uložené právo i povinnost vychází ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1152 ze dne 20. června 2019 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii (TPWC), jejíž transpozice do české pracovněprávní úpravy byla jedním z důvodů novelizace zákoníku práce z roku 2023. Směrnice nečiní žádný rozdíl mezi jednotlivými formami pracovněprávních vztahů, a dopadá proto i na zaměstnance v právním vztahu založeném dohodou o provedení práce či dohodou o pracovní činnosti, neboť i ty jsou podle § 3 ZP vedle pracovního poměru základními pracovněprávními vztahy, jejichž předmětem je výkon závislé práce. Podle čl. 12 směrnice TPWC platí, že zaměstnanec, který má ukončenou případnou zkušební dobu a pracuje alespoň po dobu 6 měsíců, může požádat zaměstnavatele o formu zaměstnání s jistějšími a předvídatelnějšími podmínkami. Tuto formu zaměstnání v českém právním prostředí představuje pracovní poměr, který se zakládá pracovní smlouvou.

Požadavek čl. 12 směrnice TPWC je obsahem nově upraveného § 77 odst. 4 ZP. Zaměstnanec má od 1. 10. 2023 právo, pokud jeho právní vztahy na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr v předchozích 12 měsících v souhrnu u tohoto zaměstnavatele trvaly nejméně 180 dní, písemně zaměstnavatele požádat o zaměstnání v pracovním poměru. Pokud zaměstnanec za těchto podmínek o zaměstnání v pracovním poměru požádá, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu nejpozději do jednoho měsíce odůvodněnou písemnou odpověď.

Zaměstnavatel nemusí žádosti vyhovět, zaměstnance v pracovním poměru zaměstnat nemusí a nejsou ani vymezeny důvody, které musí zaměstnavatel mít, aby mohl žádost zaměstnance zamítnout, a to proto, že zaměstnanec nemá na zaměstnání v pracovním poměru právo. Má pouze právo požádat o zaměstnání a obdržet od zaměstnavatele na svou žádost odůvodněnou odpověď. Záleží výhradně na rozhodnutí zaměstnavatele, zda žádosti vyhoví. Přestože zaměstnavatel žádosti zaměstnance vyhovět nemusí, měl by se žádostí zaměstnance zabývat, zvlášť za situace, kdy se jedná o zaměstnance, který u zaměstnavatele pracuje dlouhodobě. Zaměstnavatel by měl posoudit a zvážit, zda může zaměstnance v pracovním poměru zaměstnat či nikoliv. Zaměstnání v pracovním poměru se nemusí týkat výhradně druhu práce, který zaměstnanec koná na základě některé z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, ale může jít o

Nahrávám...
Nahrávám...