Zdravotní pojištění po ukončení studia na střední škole | Živnostník profi
dnes je 8.1.2025

Input:

Zdravotní pojištění po ukončení studia na střední škole

26.8.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

2014.18.3
Zdravotní pojištění po ukončení studia na střední škole

Ing. Antonín Daněk

Jak postupuje absolvent střední školy ve zdravotním pojištění v situaci, kdy již nebude pokračovat v dalším studiu? Kdy zaměstnavatel používá kód "F"? Za jakých podmínek lze po ukončení studia pracovat v zahraničí? Na tyto otázky Vám odpoví následující příspěvek.

Studenti patří ve zdravotním pojištění mezi osoby, za které platí pojistné stát, tudíž mají z tohoto pohledu ve zdravotním pojištění vyřešen svůj pojistný vztah po celou dobu studia, resp. soustavné přípravy na budoucí povolání.

Za studium na středních školách se považuje například studium na gymnáziu, konzervatoři, střední odborné škole, vyšší odborné škole, středním odborném učilišti. Za studium na střední škole se naopak nepovažuje dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium na střední škole, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné podle § 10 ZSSP nebo má nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Pokud absolvent střední školy plynule pokračuje v soustavné přípravě na budoucí povolání, je i nadále nepřetržitě veden v kategorii osob, za které platí pojistné stát.

UKONČENÍ STUDIA NA STŘEDNÍ ŠKOLE

Vycházejme ze situace, že student po ukončení studia na střední škole již nadále nehodlá studovat, to znamená, že jeho životní etapa soustavné přípravy na budoucí povolání je zdárným absolvováním středoškolského studia ukončena.

Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole se považuje doba od úspěšného vykonání závěrečné nebo maturitní zkoušky nebo absolutoria, je-li tato zkouška konána v květnu nebo v červnu, do konce období školního vyučování školního roku.

Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole se dále považuje období školních prázdnin (tj. 1. 7. - 31. 8.) bezprostředně navazujících na ukončení studia, nebo na dobu uvedenou v § 13 odst. 2 písm. b) zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, za předpokladu, že dítě nevykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost podle § 10 ZSSP, včetně činnosti vykonávané v zahraničí za účelem dosažení příjmu a ani nemělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,

Období tzv. "posledních prázdnin“, na které již bezprostředně nenavazuje další studium, se z hlediska ukončení nezaopatřenosti dítěte posuzuje z pohledu výkonu výdělečné činnosti dle níže uvedených příkladů následovně:

  • dítě vykonává výdělečnou činnost po celý měsíc červenec (v srpnu ne nebo jen po část měsíce) - nezaopatřeným dítětem je do 30. 6. a potom od 1. 8. do 31. 8.,

  • dítě vykonává výdělečnou činnost po celý měsíc srpen (to znamená, že v červenci tuto činnost nevykonává vůbec nebo jen část měsíce) - ukončení nezaopatřenosti k 31. 7.,

  • dítě vykonává výdělečnou činnost jen po část měsíce července nebo srpna nebo po část jednoho z těchto měsíců nebo v červenci a v srpnu nevykonává žádnou výdělečnou činnost - ukončení nezaopatřenosti k 31. 8.

Analogický postup se uplatní i při případném pobírání podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci.

S ohledem na tyto skutečnosti oznamuje zaměstnavatel kódem “F“ zdravotní pojišťovně den ukončení nároku na zařazení jako nezaopatřené dítě v případech, kdy zaměstnává nebo začne zaměstnávat dítě po skončení soustavné přípravy na budoucí povolání, pokud na ukončení studia na střední škole již bezprostředně nenavazuje další studium. Obdobným způsobem končí nárok na "státní" kategorii i tehdy, pokud absolvent střední školy začne podnikat jako OSVČ (viz dále).

Příklad č. 1

Student ukončil střední školu maturitou v květnu a po prázdninách již nebude pokračovat v dalším studiu. Na část měsíce července 2014 má sjednanou brigádu, pracovní činnost bude vykonávána v období od 1. 7. do 30. 7. včetně. Na základě dohody o pracovní činnosti činí výše odměny 12 800 Kč. V měsíci srpnu pracovat nebude.

Do konce června platí za tohoto studenta pojistné na zdravotní pojištění stát. Vzhledem k tomu, že uzavřená dohoda o pracovní činnosti netrvá po celý kalendářní měsíc červenec, je tento bývalý student i nadále nezaopatřeným dítětem, osobou, za kterou platí pojistné stát.

K povinnostem zaměstnavatele patří:

  • nejpozději do 9. 7. se přihlásí u zdravotní pojišťovny (u které je bývalý student pojištěn) prostřednictvím formuláře "Hromadné oznámení zaměstnavatele" k platbě pojistného za tohoto zaměstnance kódem "P" s datem 1. 7.

  • protože zaměstnání netrvá po celý kalendářní měsíc, neoznamuje ukončení nezaopatřenosti kódem "F" k datu 30. 6. Kód "F" s tímto datem by se použil tehdy, kdyby zaměstnání trvalo po celý kalendářní měsíc červenec.

  • nejpozději do 7. 8. se odhlásí od platby pojistného za tohoto zaměstnance kódem "O" k datu 30. 7.

  • pojistné za měsíc červenec ve výši 1 728 Kč odvede zdravotní pojišťovně nejpozději k datu 20. 8. Pojistné bude vypočteno z hrubé mzdy 12 800 Kč a zaměstnanec bude vykázán na Přehledu o platbě pojistného zaměstnavatele za tento měsíc. Kdyby příjem nedosáhl 8 500 Kč, neprováděl by zaměstnavatel dopočet do minima.

V období obou prázdninových měsíců nemá pojištěnec v daných souvislostech žádné povinnosti, řešit musí až měsíc září a měsíce následující, jak je dále uvedeno. Nárok na zařazení do kategorie osob, za které platí pojistné stát, by měl tento bývalý student i

Nahrávám...
Nahrávám...