dnes je 24.11.2024

Input:

Srážky z příjmů z dohody o provedení práce

24.1.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

5.3.6.6
Srážky z příjmů z dohody o provedení práce

Ing. Růžena Klímová

V ustanovení § 299 OSŘ, kde je uveden výčet příjmů, z nichž se srážky provádějí, se od 1. 9. 2015 objevuje i příjem z dohody o provedení práce. Došlo tak ke sjednocení příjmů, z nichž se od 1. 1. 2014 (po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku) mohou provádět srážky na základě dohody o srážce ze mzdy uzavřené dle ustanovení § 2045 až § 2047 OZ. Vzhledem k tomu, že příjem z DPP má pro účely exekučních srážek charakter "mzdy", nelze již nařizovat exekuci přikázáním jiné peněžité pohledávky dle ustanovení § 312 OSŘ na odměnu z DPP.

S ohledem na přechodná ustanovení zákona č. 164/2015 Sb., usnesení soudu o nařízení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy vydaná do 31. 8. 2015 se netýkají příjmů z DPP a není podstatné, kdy bude toto usnesení plátci doručeno.

Pokud byl soudu podán návrh na přikázání jiné peněžité pohledávky dle ustanovení § 312 OSŘ na příjem z DPP nebo již bylo takto soudem rozhodnuto nejpozději do 31. 8. 2015, právní účinky zůstávají zachovány a plátce musí ve srážce dle § 312 OSŘ pokračovat, tedy zabavovat celý čistý příjem z DPP. Obdobně to platí i v případě exekuce přikázáním jiné peněžité pohledávky na příjem z DPP vydané soudním exekutorem do 31. 8. 2015. Jde o to, že se nejedná o srážku ze mzdy, kdy se povinnému ponechává nezabavitelná částka a kdy se zabavuje jen první třetina a plně zabavitelná část čisté mzdy, jedná-li se o nepřednostní exekuci, ale povinnému se zabavuje celý čistý příjem z DPP.

V případě, že byl podán návrh na provedení exekuce soudnímu exekutorovi do 31. 8. 2015, ale soudní exekutor ještě do tohoto data nerozhodl (rozhodl tudíž po tomto datu), bude se exekuce na mzdu vztahovat i na příjem z DPP. Opačně, byl-li vydán exekuční příkaz na srážku ze mzdy do 31. 8. 2015, nezahrne se případný příjem z DPP, pokud soudní exekutor posléze neprovede usnesením změnu v exekučním příkazu. I v tomto případě není rozhodující, kdy bude exekuční příkaz plátci doručen.

Od 1. 9. 2015 vznikla tudíž i zaměstnavateli, který zaměstnával zaměstnance jen v rámci DPP, povinnost zjistit, zda byl nařízen výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy, a pokud byl, je povinen oznámit soudu, že povinný k němu nastoupil do práce bez zbytečného odkladu. V případě, že byl nařízen výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy a jde-li současně o jediného plátce, který zaměstnával zaměstnance na základě DPP, byl povinen ze mzdy zadržet příslušnou část čisté mzdy a deponovat. Po doručení exekuce deponovanou částku odeslal, pokud byl exekuční titul vydán po 31. 8. 2015 a současně již nabyl právní moci. Byl-li vydán před 1. 9. 2015, deponovanou částku bylo nutné vrátit zaměstnanci, pokud soudní exekutor neprovedl usnesením změnu v exekučním příkazu.

Šlo-li o souběžné plátce, pak musel zaměstnavatel vyčkat na doručení exekuce, z níž bylo patrné, kdo a případně jakou část nezabavitelné částky bude uplatňovat každý z nich.

Dochází-li ke změně plátce

Nahrávám...
Nahrávám...