3.3.60
Návrh na změnu dalšího pracovního zařazení podle § 73a odst. 2 ZP
JUDr. Věra Bognárová
NahoruNávrh na změnu dalšího pracovního zařazení podle § 73a odst. 2 ZP
Zaměstnavatel.......................................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČ), zastoupený .............................................
Zaměstnanec ................................. (jméno a příjmení), narozen dne ............... bytem .........................
Věc
Návrh na změnu dalšího pracovního zařazení podle § 73a odst. 2 ZP
Vážený pane, vážená paní,
dne ............. Vám bylo doručeno odvolání z vedoucího pracovního místa podle § 73 odst. 1 ZP (případně "jste se vzdal vedoucího pracovního místa podle § 73 odst. 1 ZP).
Odvoláním z vedoucího pracovního místa (vzdáním se vedoucího pracovního místa) pracovní poměr nekončí. Podle § 73a odst. 2 ZP je zaměstnavatel povinen Vám navrhnout změnu dalšího pracovního zařazení u zaměstnavatele na jinou práci odpovídající Vašemu zdravotnímu stavu a kvalifikaci.
Zaměstnavatel Vám nabízí další pracovní zařazení u zaměstnavatele na práci (druh práce)..................... v místě výkonu práce ........................... od ............... Mzda za vykonanou práci je (např. stanovena podle vnitřního předpisu zaměstnavatele ze dne .......... / kolektivní smlouvy sjednané dne ............). Zaměstnavatel k návrhu přikládá písemný návrh na změnu pracovní smlouvy a mzdový výměr.
Stanovisko k tomuto návrhu nám písemně sdělte ve lhůtě ..... (alespoň 5 dnů) od doručení tohoto návrhu.
Jestliže na tento návrh nebudete ve shora uvedené lhůtě reagovat, budeme to považovat za odmítnutí návrhu.
S pozdravem
V ........................... dne .................
................................................................
razítko zaměstnavatele
podpis statutárního orgánu zaměstnavatele
Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZP“)
-
§ 52 písm. c) ZP
-
§ 73 ZP
-
§ 73a odst. 2 ZP
Komentář:
Zaměstnance, který je na pracovní místo podle § 33 ZP jmenován, anebo je s ním sjednána možnost jeho odvolání podle § 73 odst. 2 ZP, je možné z pracovního místa odvolat. Zaměstnanec se také může tohoto pracovního místa vzdát. Jak v případě odvolání, tak v případě vzdání se vedoucího pracovního místa pracovní poměr tímto právním jednáním nekončí a dále trvá. Zaměstnavatel má povinnost zaměstnanci navrhnout změnu jeho dalšího pracovního zařazení u zaměstnavatele na jinou práci odpovídající zdravotnímu stavu a kvalifikaci zaměstnance. Jestliže zaměstnavatel pro zaměstnance takovou práci nemá, nebo ji zaměstnanec odmítne, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Současně platí, že je dán výpovědní důvod podle § 52 písm. c) ZP. Zaměstnavatel má sice povinnost zaměstnanci navrhnout jeho další pracovní zařazení (to platí samozřejmě pro případ, že toto jiné zařazení, které odpovídá zdravotnímu stavu a kvalifikaci zaměstnance, má), zaměstnanec ale není povinen nabídku přijmout. Záleží na jeho rozhodnutí, zda chce nabízenou práci vykonávat, zda mu práce vyhovuje a zda chce u zaměstnavatele, u něhož vykonával vedoucí pracovní pozici, nadále pracovat.
Pro splnění nabídkové povinnosti zaměstnavatele postačí zaměstnanci navrhnout jedno pracovní místo. Zaměstnavatel nemusí nabízet všechna volná pracovní místa, která má k dispozici. Musí však zaměstnanci dát vždy tu nejvýhodnější pracovní nabídku, která odpovídá jeho zdravotnímu stavu i jeho kvalifikaci. Zákoník práce nevyžaduje, aby odměňování za výkon práce, kterou zaměstnavatel nabízí na dalším pracovním místě, muselo odpovídat nebo bylo srovnatelné s odměnou, která byla zaměstnanci poskytována na pozici, z níž byl odvolán nebo jíž se vzdal. I v případě nabídky jiného pracovního zařazení platí, že zaměstnanec je odměňován za výkon té práce, která je mu nabízena.
Zaměstnavatel nemusí pro zaměstnance vytvářet nové…